Борд ФИБА Европа одредио је домаћине новембарских “прозора” квалификација за Европска првенства кошаркаша (1-18. септембар 2022. у Чешкој, Грузији, Италији и Немачкој) и кошаркашица (17-27. јун 2021. у Шпанији и Француској) који ће се играти у “балонима”. Наша мушка сениорска репрезентација у новембру текуће године путоваће у Финску, док ће наше најбоље кошаркашице пут до пласмана на ЕП тражити у Турској.

Мушка сениорска репрезентација Србије после утакмица првог „прозора“ које су одигране у фебруару ове године (победа у Финској 80:58 и пораз у Београду против Грузије 90:94) тренутно је на другом месту у Е групи иза Грузије (2-0) са скором 1-1 колико има и трећепласирана Финска, док је последња Швајцарска са 0-2 . Србија ће се у новембру 2020. у финском граду Еспоу састати са Швајцарском и Финском.

Кошаркашице Србије мечеве следећег „прозора“ квалификација за Европско првенство против Литваније и Турске одиграће у новембру 2020. у „балону“ у Истанбулу. Подсећамо да је наша женска репрезентација првопласирана у квалификационој Е групи са две победе у два меча, Турска и Литванија после првог прозора имају скор 1-1, а Албанија 0-2. Србија је у првом прозору у новембру 2019. у Београду савлада Турску 59:56, а затим и Албанију у Драчу 139:34.

Домаћини још три женска квалификациона турнира биће одређени наредних дана, након додатне рунде консултација са земљама учесницама у свакој од преосталих група.

Одлука о домаћинима мечева фебруарских „прозора“ у обе конкуренције биће донета у децембру.

Подсећамо да наше сениоре у фебруару 2021. у последњем “прозору” очекују дуели са Грузијом и Швајцарском, док ће сениорке у фебруару 2021. у последњем „прозору“ квалификација играти против Албаније и Литваније.

ДОМАЋИНИ „БАЛОНА“:

КОШАРКАШИ

А група: Израел, Пољска, Шпанија, Румунија – ВАЛЕНСИЈА (Шпанија)

Б група: Италија, Естонија, Северна Македонија, Русија – ТАЛИН (Естонија)

Ц група: Белгија, Литванија, Чешка, Данска – ВИЉНУС (Литванија)

Д група: Хрватска, Холандија, Шведска, Турска – ИСТАНБУЛ (Турска)

Е група: Грузија, Србија, Финска, Швајцарска – ЕСПО (Финска)

Ф група: Мађарска, Украјина, Аустрија, Словенија – ЉУБЉАНА (Словенија)

Г група: Немачка, Француска, Велика Британија, Црна Гора – ПО (Француска)

Х група: Грчка, Бугарска, БиХ, Летонија – САРАЈЕВО (БиХ)

КОШАРКАШИЦЕ

А група: Словенија, Грчка, Бугарска, Исланд – ХЕРАКЛИОН (Грчка)

Б група: Шведска, Црна Гора, Израел – ?

Ц група: БиХ, Русија, Швајцарска, Естонија – САРАЈЕВО (БиХ)

Д група: Чешка, Румунија, Италија, Данска – ?

Е група: Србија, Турска, Литванија, Албанија – ИСТАНБУЛ (Турска)

Ф група: Велика Британија, Белорусија, Пољска – ?

Г група: Белгија, Украјина, Португал, Финска – ОДИВЕЛАС (Португал)

Х група: Мађарска, Холандија, Словачка – АМСТЕРДАМ (Холандија)

И група: Хрватска, Немачка, Летонија, Северна Македонија – РИГА (Летонија)