У Скупштини града Београда данас је одржан жреб за Европско првенство сениорки 2019, чији ће домаћини од 27. јуна до 7. јула следеће године бити Србија и Летонија. Тачније, 16 репрезентација биће подељене у четири групе са по четири тима, по две групе такмичиће се у Србији (Ниш и Зрењанин) и летонској престоници Риги, док ће се завршница, односно елиминационе рунде, играти у „Београдској арени“.
Жреб је одредио да се Србија нађе у Д групи са репрезентацијама Русије, Белгије и Белорусије.
У групи А играће Украјина, Велика Британија, Летонија и Шпанија, у групи Б Шведска, Француска, Чешка и Црна Гора, а у групи Ц Мађарска, Турска, Италија и Словенија.
Србија и Летонија имале су прилику да изаберу по једну репрезентацију која ће играти у њиховој земљи. Србија је изабрала Словенију, а Летонија се одучила за Шведску.
Бројне званице, челнике ФИБА Европе, Града Београда и стране делегације националних кошаркашких федерација, поздравио је председник КСС Предраг Даниловић.
– Представља ми велику част да вас поздравим у име Кошаркашког савеза Србије и да вам пожелим добродошлицу у Београд. Дозволите ми да вас подсетим да је први велики организациони тест Србије, тадашње Југославије, био Европско првенство за кошаркашице у Београду 1954. године. У срцу Београда, на Ташмајдану, пред 9.000 људи, генерални секретар ФИБА Вилијам Џонс је отворио шампионат који је добио највише могуће оцене. Од тог тренутка, Београд и Србија су препознати као сјајни организатори великих кошаркашких догађаја. Први град који је три пута угостио европске шампионате за кошаркаше био је управо Београд. Подсетићу вас да је то било 1961, 1975. и 2005. Женска кошарка је имала огроман значај за развој српске и југословенске кошарке. Мушки и женски тимови су живели заједно, путовали заједно и навијали једни за друге. Тако је било у репрезентативним селекцијама, али и у клупској кошарци где су мушкарци и жене, раме уз раме, постизали успехе европских размера.
У години када обележавамо 95 година од доласка прве кошаркашке лопте у Србију и 70 година од оснивања Кошаркашког савеза Србије, у склопу државних заједница или самостално, ми памтимо и не заборављамо све велике успехе наше кошарке. Набројаћу само неке: 55 година откако су наши кошаркаши први пут савладали Сједињене Америчке Државе и Совјетски Савез на Светском првенству у Рио де Жанеиру 1963, 50 година од прве олимпијске медаље наших кошаркаша у Мексику 1968, 50 година од прве медаље кошаркашица у Италији 1968, 45 година од прве златне европске медаље кошаркаша у Барселони 1973, 40 година од златне медаље кошаркаша у Манили 1978, 30 година од историјског успеха у Сеулу 1988. када су обе наше селекције биле у олимпијском финалу, 20 година од титуле првака света кошаркаша у Атини 1998…
Следећа 2019. година је година нових великих изазова за српску кошарку. Европско првенство кошаркашица које организујемо заједно са Летонијом биће прилика да покажемо наше традиционално гостопримство, али и да се боримо за велики спортски успех. Такође, надамо се да ћемо се и током Светског првенства у Кини заједно радовати новим успесима наших кошаркаша.
Свим учесницима Европског првенства за кошаркашице гарантујемо искуство које неће заборавити. Учинићемо све да моменти ван спортских борилишта буду незаборавни, а уместо закључка могу само свим такмичарима да пожелим срећу, фер и коректну борбу, али и бројна пријатељства ван терена која су некад важнија и од најсјајнијих одличија.
Присутнима се обратио и министар омладине и спорта Вања Удовичић.
– Поносни смо на то што ћемо наредне године у Србији угостити најбоље кошаркашице старог континента и заједно бодрити наше шампионке у походу на нову европску круну и пласман на Олимпијске игре у Токију 2020. Наша земља се поноси низом беспрекорно организованих запажених међународних такмичења претходних година и традицијом гостопримства и љубави према спорту. Наредног лета поново ћемо бити у центру пажње кошаркашке јавности, што ће бити нова прилика за промоцију Србије са свих аспеката – као и битан подстрек за неговање вишедеценијске традиције врхунских успеха, стварање нових генерација шампиона и још већу популаризацију кошарке међу омладином Србије! – изјавио је министар омладине и спорта Вања Удовичић.
Председник ФИБА Европа Тургај Демирел рекао је пре жребања:
– Данас смо се окупили да сазнамо како ће да изгледају групе за Европско првенство сениорки које је на програму следеће године… Ово ће бити 37. европски шампионат који се континуирано одиграва на нашем континенту од 1938. године, са само једном паузом четрдесетих година прошлога века због Другог Светског рата.
Женски Еуробаскет, заједно са мушким, и даље ће бити водећи догађај ФИБА Европе. Сваке две године се окупљају најбољи национални тимови и сам крем женске кошарке. Шампионат у Србији и Летонији наставиће традицију, а такође обећава да ће бити првенство за памћење, у две земље са изузетном кошаркашком традицијом, великим стручним знањем и гостопримством.
На последњих девет ЕП, пет нових земаља пело се на победничко постоље, уз традиционалне фаворите, доказујући да се у Европи одвија стварно добар посао када се ради о женској кошарци.
ФИБА Европа активно подржава развој женске кошарке, уз неколико програма и пројеката које финансирамо сваке године, са циљем подизања стандарда кошаркашког образовања међу младима, посебно међу женским спортистима.
Радујемо се што ћемо следеће године у Србији и Летонији видети резултате тог напора да откријемо нове таленте. Желим да се захвалим овим државама домаћинима на њиховој посвећености кошарци, а свим учесницима желим срећу са жребом.
Реч је имао и извршни директор ФИБА Европа Камил Новак.
– Данас смо се окупили овде, у овом прелепом окружењу, да извучемо групе за 37. ФИБА женско Европско првенство. Ово је тек други пут у историји да ће се шампионат организовати у две земље. Први је био, наравно, пре три године када су Румунија и Мађарска биле домаћини Еуробаскета 2015.
Избор Србије и Летоније као домаћина ЕП наредне године је био одлична одлука. То су две националне Федерације које су врло стручне и имају велико знање у организацији оваквих такмичења, што гарантује квалитетан догађај и превазилажење текућих проблема. Ове две земље су, такође, праве кошаркаршке дестинације са посвећеном и великом базом навијача. Та чињеница гарантује добро праћење и посету на Европском првенству, а пуне трибине су нешто због чега су играчи увек веома задовољни. Сва четири града домаћина – Рига, Београд, Ниш и Зрењанин имају нешто јединствено да понуде тимовима, навијачима и медијима, а гостопримство је њихов главни адут.
Наша канцеларија сарађује са оба организациона одбора и заједнички циљ нам је да направимо Европско првенство које ће сви актери памтити годинама, догађај који ће оставити неки траг и позитиван утисак код свих. На томе радимо већ неко време, летос смо открили лого и слику догађаја, постоји и лепа промо кампања у којој се појављује по један играч из сваког националног тима.
Поред репрезентација два домаћина, квалификације су нам донеле 14 екипа које су се пласирале на ЕП, што је за све њих велики успех. Преко 75 одсто утакмица приказивало се на телевизији у земљама учесницама и све су, осим шест, биле преношене уживо.
Сви тимови који су се пласирали на ЕП, а и они који нису успели, заслужили су све наше похвале. Срећно свима у жребу! – рекао је Новак.
Присутне је поздравио и председник Кошаркашког савеза Летоније Валдис Воинс, који је истакао да му је част да буде у таквом друштву и да је срећан што ће његова земља бити домаћин заједно са Србијом.
Жребом је руководио директор такмичења ФИБА Европа Љубомир Мандић, а куглице су извлачиле амбасадор Европског првенства 2019. Наташа Ковачевић и Анета Јакобсен Зогота.
СИСТЕМ ТАКМИЧЕЊА
Првопласиране екипе у групама ће се директно пласирати у четвртфинале, док ће други и трећи играти бараж за пласман међу осам најбољих, баш као и прошле године на ЕП у Прагу.
У осмини финала укрштају се А и Б (2. јул), односно Ц и Д група (1. јул), а онда се све репрезентације које прођу даље селе у Београд, где ће се у „Штарк Арени“ од 4. до 7. јула одиграти завршница ЕП. У једној половини костура су А1 који игра против победника дуела Ц2-Д3 и Д1 који игра са бољим из дуела Б2-А3. У другој половини костура Б1 игра са бољим из дуела Д2-Ц3, а Ц1 са победником меча А2-Б3.
Полуфинала су на програму 6. јула, а меч за бронзу и финале 7. јула.