Јуниорска репрезентација Србије, играчице до 19 година старости, остварила је прву победу на Светском првенству које се одржава у Чехову (Русија). Изабранице селектора Зоран Тира после убедљивог пораза на старту шампионата од Аустралије, успеле су да поврате самопоуздање и у оквиру другог кола групе „Д“ савладају селекцију Кореје и докажу да нису случајно међу 16 најбољих на планети. Наш млади тим је осим на почетку сусрета био далеко бољи ривал. Све време диктирао темпо, користио висинску предност што му је омогућило да има пуну контролу и дође до првих бодова: Србија – Кореја 74:66 (17:25, 14:5, 22:20, 21:16).

Азијска селекција је на самом старту дуела успела да наметне жељени стил игре, брзим контранападима и одличним шутем, пре свега за за три поена, већ у финишу прве четвртине дође до двоцифреног вођства – 15:25. Српске кошаркашица су у наставку игре почеле све више да користе висинску предност, расположеној Бојани Ставановић, придружиле су се Катарина Зец и Кристина Арсенић, тако да је направљена серија 9:0 и ухваћен резултатски прикључак – 24:25. Пуно боља одбрана и све већа доминација у скок игри омогућила је Србији да прво полувреме ипак реши у своју корист – 31:30.

Са пуно више самопоуздања кренуле су репрезентативке Србије у наставку утакмице. Александра Катанић је успешно дириговала нападима, а шут све боље служио наше кошаркашице које су у 23. минуту поенима Снежане Богићевић повеле са 39:32. Селекција Кореје ипак је успела да се консолидује и дође до изједначења 41:41 половином трећег прериода. Диктирао је наш млади снажан темпо, био евидентно бољи, али ни после 30 минута сусрета није успео да стекне убедљивију предност од 53:50. Није то поколебало изабранице селектора Тира, које су заиграле најбоље у финалној деоници и у 35. минуту стигле до кључне предности – 63:52. Била је то савим довољна залиха нашем младом тиму да рутински приведе меч крају и дође до првог тријумфа на шампионату – 74:66

Доживели смо дебакл на премијери од чега се није било лако опоравити и вратити у живот. То се најбоље видело у првој четвртини против селекције Кореје, којој смо омогућили да се разигра и погоди готово сваки шут у уводним минутима. Ипак, брзо смо дошли себи, заиграли агресивније, тактички зрелије и почели да користимо наше предности. Могли смо пуно раније да преломимо утакмицу, али смо правили грешке, што је ривал знао да казни и одржи резултатски прикључак. Победа је у овом тренутку најважнија, јер на овом шампионату нема слабог противника и никога није лако савладати. Следи нам слободан дан, а онда дуел са Бразилом у коме ће се потрудити да одиграмо најбоље што можемо – истако је Зоран Тир, селектор женске јуниорске репрезентације Србије.

СРБИЈА: Зец 12, Стевановић 18, Јокић 2, Шубашић 2, Богићевић 10, Арсенић 14, Катанић 9, Ногић 7, Вучковић, Војиновић, Илић, Бојовић.

КОРЕЈА: Џ. Ли 11, Џ. Ким 3, Х. Ким 5, Џи Ли 16, Ча, Парк 19, Еом 2, Ха. Ли 4, Ју, Јин 6, С. Ким, Џе. Ким.

У понедељак је на Светском првенству у Чехову слободан дан. Репрезентација Србије у оквиру трећег кола групе „Д“ следећи меч на шампионату игра 21. јула (14:45) против селекције Бразила.