Историја Куп такмичења

Такмичење у националном Купу игра се од 1959. године, када је на финалном турниру у Београду трофеј освојила КК Љубљана. Куп није игран 1961. године, као и у периоду од 1963. до 1968. Најуспешнија екипа у овом такмичењу, у периоду од 1959-1991, била је загребачка Цибона, која је освојила  8 трофеја, следи Југопластика са 5, Црвена звезда са 3, Партизан, Босна и Београд са 2 док су по један трофеј освојили Љубљана, Задар, Раднички (Београд) и ИМТ (Београд).

У периоду од 1992 – 2006 најуспешнији је био Партизан, са 6 трофеја, а следе ФМП Железник и Будућност са 3, Црвена звезда са 2 и ОКК Београд са 1 трофејом.

Од 2007 до 2020 године најуспешнији су били Партизан са 8, Црвена звезда са 4 док су по један трофеј освоили ФМП Железник и Мега.

Од сезоне 2002/2003. такмичење у националном Купу носи име Радивоја Кораћа Од 2013. године победник националног Купа добија реплику оригиналног трофеја Купа Радивоја Кораћа који се од 1972. до 2002. додељивао победнику међународног такмичења. Тиме је реализована идеја Кошаркашког савеза Србије коју су подржали челници Фиба Европа да „Жућкова левица“ настави свој живот кроз српски Куп.

Титуле националног Купа

На заједничкој листи освајача националног купа /1959-2020/  највише трофеја освојио је Партизан 16 а следе Црвена звезда са 9, Цибона са 8, Југопластика 5, ФМП Железник са 4, Будућност и ОКК Београд са 3, Босна са 2 а по један трофеј освоили су Љубљана, Задар, ИМТ, Раднички и Мега.

Састави победника Купа

1959 КК Љубљана: Чретник, Кумер, Поточник, Зупанчић, Шкерјанц, Елселт, Сенчар, Зајц, Урбанија, Вранич, Перхај – тренер Брумен.

1960 ОКК Београд: М. Николић, Гордић, Кораћ, Т. Рајковић, Лучић, Б. Рајковић, Тошић, Еркић, В. Јовановић, Савић, Павелић, Косовић – тренер Лазић.

1962 ОКК Београд: Еркић, Гордић, Кораћ, Косовић, Т. Рајковић, Љ. Станковић, Павелић, Б. Рајковић, Гајин, Тоћић, М. Николић – тренер А. Николић.

1969 Локомотива: Мандић, Д. Топић, Плећаћ, Омаћић, Годић, Давор Рукавина, Кавеџија, Дамир Рукавина, Бочкај, Валек, Луковић, Римац – тренер М. Новосел.

1970 Задар: Вањак, Стипчевић, Кошта, М. Комазец, Б. Марцелић, Грушковњак, Ђерђа, Ћосић, Остарчевић, Олујић, Јелић, Брајковић – тренер Локин.

1971 Црвена звезда: Пешић, Лазаревић, Сарјановић, Пољак, Цветковић, Буквић, Капичић, Симоновић, Вучинић, Скулић, Г. Ракочевић, Славнић – тренер Б. Ђорђевић.

1972 Југопластика: Тудор, Грашо, Мановић, Скарић, Д. Тврдић, Мацура, Р. Тврдић, Л. Тврдић, Шолман, Крстуловић, Пруг, Гргин – тренер Радовић.

1973 Црвена звезда: Г. Ракочевић, Лазаревић, Сарјановић, Пешић, Пајовић, Капичић, Грубовић, Вучинић, Латифић, Граси, Славнић – тренер А. Николић.

1974 Југопластика: Тудор, Грашо, Мановић, Јерков, Р. Тврдић, Мацура, Д. Тврдић, Шолман, Крстуловић, Пруг, Гргин – тренер Калембер.

1975 Црвена звезда: Г. Ракочевић, Грујчић, Сарјановић, Копривица, Живковић, Пајовић, Капичић, Симоновић, Вучинић, Спасојевић, Јоваћевић, Славнић – тренер Ђурић.

1976 Раднички: Вучинић, М. Станковић, Прелевић, Живковић, Бањанин, М. Ђорђевић, Маровић, Дамјановић, Јарић, Зупанчић, Тасић – тренер С. Ивковић.

1977 Југопластика: Тудор, Крушчић, Мановић, Јерков, Бјелајац, Мацура, Р. Тврдић, Дукан, Шолман, Крстуловић, Билановић, Гргин – тренер П. Сканси.

1978 Босна: Крвавац, Ђогић, Беначек, Босиочић, Изић, Радовановић, Остојић, Варајић, Делибашић, Билаловић, Хаџић, С. Пешић – тренер Б. Тањевић.

1979 Партизан: Тодорић, Кићановић, Бојић, Керкез, Б. Петровић, Медић, Бабић, Марић, Вујачић, Беравс, А. Пешић, М. Савовић – тренер Д. Ивковић.

1980 Цибона: Накић, А. Петровић, Бечић, Акик, Павличевић, Деспот, Сикирић, Кнего, Узелац, Ушић, Доган, Господнетић – тренер М. Новосел.

1981 Цибона: Ћосић, А. Петровић, Накић, Кнего, Ушић, Павличевић, Бечић, Господнетић, Сикирић, Беванда, С. Савовић – тренер М. Новосел.

1982 Цибона: Накић, А. Петровић, Бечић, Чутура, Павличевић, Беванда, Цетиња, Кнего, Ћосић, Ушић, С. Савовић, Господнетић – тренер М. Новосел.

1983 Цибона: Беванда, А. Петровић, Никшић, Чутура, Павличевић, Деспот, Цетиња, Кнего, Ћосић, Перинчић, С. Савовић, Господнетић – тренер М. Новосел.

1984 Босна: Вучевић, Ђогић, Беначек, Пашић, Љољо, Лукенда, Приморац, Варајић, Мутапчић, Билаловић, Хаџић, Митровић – тренер С. Пешић.

1985 Цибона: Накић, Бечић, Александар Петровић, Чутура, Дражен Петровић, Кнего, Вукићевић, Ушић, Араповић – тренер М. Новосел.

1986 Цибона: Накић, Бечић, Чутура, Д. Павличевић, Д. Петровић, Цвјетичанин, Вукићевић, Ушић, Шоштарец, Араповић – тренер Ж. Павличевић.

1987 ИМТ Нови Београд: Кречковић, Луковић, Млађан, Р. Николић, Бабић, Живановић, Јокановић, А. Пешић, Јарић, Милосављевић – тренер Д. Шакота.

1988 Цибона: Сунара, Павићевић, Чутура, Анзуловић, Д. Петровић, Цвјетичанин, Вукићевић, Ушић, Разић, Араповић – тренер М. Новосел.

1989 Партизан: А. Ђорђевић, Даниловић, Парежанин, Прлинчевић, Мутавџић, Босанац, М. Савовић, Вујачић, Дивац, О. Поповић, Паспаљ, И. Накић – тренер Д. Вујошевић.

1990 Југопластика: Сретеновић, Перасовић, Павићевић, Кукоч, П. Томић, Чизмић, Наумовски, Табак, Д. Ивановић, Савић, Рађа, Наглић – тренер Б. Маљковић.

1991 ПОП 84: Сретеновић, Перасовић, Павићевић, Кукоч, Вулић, Чизмић, Наумовски, Табак, В. Радовић, Савић, П. Томић, Наглић – тренер Ж. Павличевић.

1992 Партизан: А. Ђорђевић, Даниловић, Лончар, Синђелић, Стевановић, Перовић, Шарић, Ребрача, Шилобад, С. Копривица, Драгутиновић, И. Накић – тренер Ж. Обрадовић.

1993 ОКК Београд: Парежанин, З. Радовић, С. Николић, Максић, Лазовић, Коцић, Богосављев, Живковић, Вићентић, Милошевић, Маројевић, З. Томић – тренер Р. Жижић.

1994 Партизан: Сретеновић, Бркић, Лончар, Стевановић, П. Савовић, Берић, Чанак, Ребрача, Шилобад, Глинтић, Дробњак, В. Видачић – тренер Ж. Лукајић.

1995 Партизан: В. Петровић, Бркић, Лончар, Чубрило, З. Стевановић, Берић, Ж . Стевановић, Ребрача, Шилобад, Булатовић, Дробњак, Ристановић – тренер Б. Џаковић.

1996 Будућност: Шћепановић, Пајовић, Томовић, Ђалетић, Мудреша, П. Поповић, А. Ивановић, Ђикановић, Дарко Ивановић, Симовић, Вукчевић, Мугоша – тренер Ж. Брајовић.

1997 ФМП Железник: Вукосављевић, Веселин Петровић, Алексић, Марјановић, Вуксановић, Јестратијевић, Бошковић, Аџић, Шилобад, Булатовић, Н. Јовановић, Павићевић – тренер М. Милатовић.

1998 Будућност: Шћепановић, Пајовић, Кривокапић, Вукчевић, Остојић, Јанковић, А. Ивановић, М. Ивановић, Ћеранић, С. Пековић, Радуновић, Драгутиновић – тренер Г. Бојанић.

1999 Партизан: Ђокић, Бркић, Илиевски, Чубрило, З. Стевановић, Гилић, Варда, В. Видачић, Томашевић, Радошевић, М. Пековић, Луковски – тренер В. Лучић.

2000 Партизан: Ђокић, Веселин Петровић, Илиевски, Чубрило, Марковић, Раичевић, Варда, Младенов, Бјеговић, Радошевић, Авдаловић, Чанак – тренер Н. Трајковић.

2001 Будућност: Ракочевић, Кузмановић, Милојевић, Томашевић, Топић, Обрадовић, Радоњић, Вукчевић, Џејмс, Бакић, Секулић, Радуновић – тренер Б. Тањевић.

2002 Партизан ИЦН: Шћепановић, Петровић, Станојевић, Крстић, Вујанић, Остојић, Авдаловић, Чанак, Нађфеји, Гајић, Матерић, Глинтић – тренер Д. Вујошевић.

2003 ФМП: Поповић, Петровић, Зороски, Фрееман, Марјановић, Братић, Плиснић, Поповић, Николић, Брyсон, Ашкрабић, Марковић – тренер В. Ђуровић.

2004 Црвена звезда: Јеретин, Нешовић, Дозет, Радивојевић, Ракочевић, Мирковић, Рицхардсон, Бјелица, Ђурић, Витковац, Драгојловић, Богдановић – тренер З. Сагадин .

2005 Рефлекс: Поповић, Wареен, Рашић, Теодосић, Јоровић, Илић, Мајсторовић, Крстовић, Тодоровић, Радиновић, Александров, Пантић – тренер Б. Ђокић.

2006 Црвена звезда: Јеретин, И. Милошевић, Суботић, Мишановић, Драгојловић, Гуровић, Витковац, Радивојевић, Антић, Хендерсон, Раичевић, О’Бенон – тренер Д. Шакота

2007 ФМП: Теодосић, Цветковић, Ђерасимовић, Ерцег, Лабовић, Крстовић, Мичић, Тодоровић, Рашић, Жигерановић, Самарџиски, Човић – тренер В. Вукоичић

2008 Партизан Игокеа: Палацио, Тепић, Кецман, Боровњак, Трипковић, Величковић, Пековић, Витковац, Ђурковић, Божић, Милошевић, Врањеш – тренер Д. Вујошевић.

2009 Партизан: Тепић, Милошевић, Рашић, Трипковић, Величковић, Ласме, Алексић, Витковац, Божић, Ракочевић, Весели, Вранеш – тренер Д. Вујошевић

2010 Партизан: Робертс, Синовец, Рашић, Митровић, МцЦалебб, Кецман, Милошевић, Божић, Марић, Весели, Ђекић, Вранеш- тренер Д. Вујошевић.

2011 Партизан: Јерреллс, Кецман, Јарамаз, Лучић, Милосављевић, Катић, Јаwаи, Бешовић, Божић, Гист, Весели, Ђекић – тренер В. Јовановић.

2012 Партизан: Кецман, Радуљица, Лучић, Милосављевић, Бешовић, Катић, Божић, Чакаревић, Џејмс,
Мачван, Анђушић, Бертранс – тренер В. Јовановић.

2013 Црвена звезда: Цветковић, Суботић, Ракочевић, Митровић, Лазић, Симоновић, Савовић, Катић, Самарџиски, Радивојевић, Нелсон, Скот – тренер В. Вукоичић.

2014 Црвена звезда: Ребић, Лазић, Блажич, Симоновић, Марјановић, Раденовић, Катић, Тејић, Нелсон, Џенкинс, Стојановић, Драгићевић – тренер Д. Радоњић

2015 Црвена звезда: Wiliams M. (32/3), Ребић Н., Немања Дангубић, Лука Митровић, Бранко Лазић, Јака Блажић, Никола Калинић, Бобан Марјановић, Тејић М., Jankins Ch (18/3), Стефан Јовић, Мaik Zirbes. (16/3), Каплановић Ђ. – тренер: Дејан Радоњић

2016 МЕГА: Симић С., Огњен Јарамаз, Вељковић М., Мусић Н., Ивановић Н.,  Павловић Н., Luwawu T., Kaba A., Раде Загорац, Симеуновић Ђ., Николић Да., Јанковић Н. Тренер: Дејан Милојевић.

2017 Црвена звезда: Wolters N., Thompson D., Лука Митровић, Бранко Лазић, Огњен Добрић, Марко Симоновић, Ракићевић П., Jenkins Ch., Марко Гудурић, Стефан Јовић, Огњен Кузмић, Милко Бјелица, Бориша Симанић. Тренер: Дејан Радоњић.

2018 Партизан: Williams Goss N., Vaughn K., Sy B., Тадић Т., Аранитовић А., Маринковић В., Танасковић Н., Новица Величковић, Гавриловић С, Андрић М., Ђорђе Гагић, Ђоко Шалић. Тренер: Ненад Чанак

2019 Партизан МТС: Sy B., Маринковић В., Новица Величковић, Renfroe G., Landale J., Јанковић Н., Paige M., Огњен Јарамаз, Гегић А., Пецарски М., Јанковић С., Ђорђе Гагић, Урош Трифуновић. Тренер: Andrea Trinchieri.

2020 Партизан МТС: Walden C., Thomas R., Раде Загорац, Новица Величковић, Стефан Бирчевић, Mosley W, Јанковић Н., Paige M., Огњен Јарамаз, Mcadoo J. Stefanović L.,  Урош Трифуновић. Тренер: Andrea Trinchieri.

Куп Радивоја Кораћа

2002/2003 ФМП Железник – Хемофарм 88 : 67 Ниш

2003/2004 Црвена Звезда – Рефлекс* 91 : 89 Нови Сад

2004/2005 Рефлекс – Партизан МБ 88 : 84 Вршац

2005/2006 Црвена Звезда – Хемофарм 80 : 65 Београд

2006/2007 ФМП Железник – Партизан 73 : 61 Крагујевац

2007/2008 Партизан Игокеа – Хемофарм 73 : 64 Ниш

2008/2009 Партизан – Црвена звезда 80 : 65 Ниш

2009/2010 Партизан – ФМП Железник 72 : 62 Ниш

2010/2011 Партизан – ФМП Железник 77 : 73 Београд

2011/2012 Партизан – Црвена звезда 64 : 51 Ниш

2012/2013 Партизан – Црвена звезда 69 : 78 Крагујевац

2013/2014 Црвена звезда – Мега Визура 81 : 80 Београд

2014/2015 Црвена звезда – Мега Визура 80 : 74 Ниш

2015/2016 Мега – Партизан 85 : 80  Ниш

2016/2017 Црвена звезда – Партизан 74 : 64 Ниш

2017/2018 Партизан – Црвена Звезда 81 : 75 Ниш

2018/2019 Партизан – Црвена Звезда 76 : 74 Ниш

2019/2020 Партизан – Црвена Звезда 85: 84 Ниш

* 2005. године ФМП је наступао под именом Рефлекс.

МВП титуле Купа Радивоја Кораћа

2004 Горан Јеретин (Црвена звезда)

2005 Бојан Поповић (Рефлекс)

2006 Горан Јеретин (Црвена звезда)

2007 Драган Лабовић (ФМП)

2008 Миленко Тепић (Партизан)

2009 Новица Величковић (Партизан)

2010 Алекс Марић (Партизан)

2011 Јамес Гист (Партизан)

2012 Данило Анђушић (Партизан)

2013 ДеМарцус Нелсон (Црвена звезда)

2014 Василије Мицић (Мега Визура)

2015 Лука Митровић (Црвена Звезда)

2016 Никола Ивановић (Мега)

2017 Марко Гудурић (Црвена Звезда)

2018 Најџел Вилијамс Гос (Партизан)

2019 Алекс Ренфро (Партизан)

2020 Огњен Јарамаз (Партизан)

Куп СФР Југославије

1959. Београд
1. КК Љубљана, 2. ОКК Београд, 3. Локомотива, 4. Жељезничар СА

1960. СЛ. Брод
1. ОКК Београд, 2. Олимпија, 3. КК Љубљана, 4. Раднички СБ

1961. Није играно финале купа

1962. Београд
ОКК Београд – Партизан Београд 103:82

1963.-1968. Није играно финале купа

1968/69 Загреб
Локомотива Загреб – Олимпија Љубљана 78:77

1969/70 Сплит
Задар – Југопластика Сплит 64:60

1970/71 Љубљана
Црвена звезда Београд – Олимпија Љубљана 82:70

1971/72 Загреб
Југопластика Сплит – Локомотива Загреб 88:81

1972/73 Загреб
Црвена звезда Београд – Партизан Београд 71:65

1973/74 Сплит
Југопластика Сплит – Црвена звезда Београд 92:85

1974/75 Ниш
Црвена звезда Београд – Југопластика Сплит 81:79

1975/76 Титово Ужице
Раднички Београд – Работнички Скопље 89:75

1976/77 Загреб
Југопластика Сплит – Кварнер Ријека 109:89

1977/78 Шабац
Босна Сарајево – Раднички Београд 98:87

1978/79 Ниш
Партизан Београд – Задар 93:86

1979/80 Борово
Цибона Загреб – Босна Сарајево 68:62

1980/81 Карловац
Цибона Загреб – Кварнер Ријека 112:87

1981/82 Нови Сад
Цибона Загреб – Искра Олимпија Љубљана 90:79

1982/83 Босански Брод
Цибона Загреб – Работнички Скопље 92:79

1983/84 Метковић
Босна Сарајево – Алкар Сињ 92:78

1984/85 Осијек
Цибона Загреб – Југопластика Сплит 104:83

1985/86 Нови Сад
Цибона Загреб – Босна Сарајево 110:98

1986/87 Ниш
ИМТ Нови Београд – Смелт Олимпија Љубљана 76:73

1987/88 Ријека
Цибона Загреб – Југопластика Сплит 82:80

1988/89 Марибор
Партизан Београд – Југопластика Сплит 87:74

1989/90 Дубровник
Југопластика Сплит – Црвена звезда Београд 79:77

1990/91 Ријека
ПОП 84 Сплит – Цибона Загреб 80:79

Куп СР Југославије

1991/92 Ниш
Партизан Београд – Босна Сарајево 105:79

1992/93 Сремска Митровица
ОКК Београд – Партизан Београд 104:91

1993/94 Нови Сад
Партизан Београд – Црвена звезда Београд 104:102

1994/95 Чачак
Партизан Београд – Спартак Суботица 84:81

1995/96 Никшић
Будућност Подгорица – Партизан Београд 126:115

1996/97 Ниш
ФМП Железник – Партизан Београд 105:92

1997/98 Никшић
Будућност Подгорица – Беобанка Београд 78:71

1998/99 Београд
Партизан Београд – ФМП Железник 80:69

1999/2000 Лесковац
Партизан Београд – Здравље Лесковац 79:66

2000/2001 Вршац
Будућност Подгорица – Партизан Београд 87:72

2001/2002 Подгорица
Партизан ИЦН Београд – Будућност Подгорица 88:81