Данас је у „Кући кошарке“ одржана конференција за медије, на којој је јавност упозната са низом предстојећих активности везаних за лик и дело легенде светске, југословенске и српске кошарке Ранка Жеравице.
О великом Ранку Жеравици говорили су генерални секретар КСС Дејан Томашевић, госпођа Зага Жеравица, братанац славног тренера Чедомир Жеравица, који води „Фондацију Жеравица“, као и наш познати глумац Иван Бекјарев.
Уводну реч имао је генерални секретар КСС Дејан Томашевић.
– Недавно сам био са пријатељима са којима сам 1995. играо у Партизану, када је чика Ранко био тренер и када смо узели титулу. Том приликом смо се присећали многих детаља и догађаја, али смо се највише задржали на лику Ранка Жеравице и дошли до једног закључка – да нисмо били свесни његове величине. Вероватно највише захваљујући њему касније смо постали озбиљни играчи, а мени је изузетно драго да је ту титулу, која је Ранку недостајала у клупској каријери, освојио управо са нама, на шта сам посебно поносан… Пре неки дан смо сахранили Љиљу Шапер и схватио сам да иза сваког човека који је у животу урадио нешто велико мора да стојио и једна јака жена, што је случај са свим нашим великим кошаркашким људима. Тако је и са Ранком, заиста сам почаствован што могу да кажем да је Зага моја пријатељица и што сам имао част и привилегију да у једном тренутку будем део те породице. Желео бих да у лично и име свих људи из кошаркашког света пожелим Заги да истраје на свом путу, а започела је једно велико дело, јер ми без прошлости и сећања на тако дивне људе нећемо имати ни будућност. Јуче смо на Тргу републике окупили наше младе играче, будућност наше кошарке и то је био величанствен призор, а мислим да имамо, пре свега, добре учитеље који су створили кошарку и нама оставили у аманет да не можемо да будемо лошији него што су они били. КСС ће подржати овај и сваки сличан пројекат… – рекао је Томашевић.
Зага Жеравица се захвалила присутнима међу којима је, како је истакла, било доста Ранкових играча и сарадника.
– Ранко је био човек кошарке, живео је за кошарку… Јако дуго сам била у Радничком, 15 година, да бих после са њим наставила и живели смо заједно тај његов велики сан који је он истерао до краја. За музеј и овај пројекат, који смо направили његов братанац Чедомир Жеравица, који је сопственим средствима купио плацеве и куће где све то треба да се изгради, и ја, сада смо кртенули да прикупљамо средства и да се организујемо да целу причу реализујемо до краја. Тај Ранков музеј треба да буде неки бунар, архив из кога ће да се црпе подаци о свему што је учињено у српској кошарци… Он је имао толико материјала и докумената да би то требало све да се искористи. Мислим да је Ранко ово апсолутно заслужио… У суботу 29. октобра, у 11.00 часова у улици Париска 9 у Београду, тачно на годишњицу Ранкове смрти, биће одржана изложба његових слика и би било лепо да се тамо сви окупимо… – објаснила је Зага Жеравица, уз констатацију да је „Фондација Жеравица“ дивна ствар која је на неки начин већ почела да живи, а тек ће давати праве резултате.
Чедомир Жеравица је говорио управо о плановима Фондације…
– Циљ нам је био да музеј и остале објекте направимо у Ранковом родном месту Новом Милошеву, одмах поред породичне куће Жеравица, па ми је јако драго да сам успео да купим те плацеве одмах поред. На том месту је планирано да буде „Ранкова кућа“ у којој би било све оно што је он оставио, тако да се посетиоци у тој кући осећају као да је Ранко са њима. Поред куће би било „Ранково место“, кафе би посетиоци могли да се освеже. Наравно, у плану је и кошаркашки терен са таквим кровом да, ако буде новца, може да се затвори и претвори у дворану за 300 гледалаца са свлачионицама. У центру би била једна чесма, где би могли и грађани тог места да попију филтрирану воду. Замисао нам је била и да нам у посете долазе ђачке екскурзије, да се одреди дан у години када би се окупљале легенде и познати кошаркаши и када би се играле ревијалне утакмице, да организујемо турнире, у перспективи можда и кошаркашки камп, тренерске семинаре… Неки коментари су да је Ново Милошево сувише удаљено од Београда, а ја мислим да није тако и да неком ко хоће то све то да види 130 километара није далеко. На крају, треба нам добра воља и новац да све то изградимо и реализујемо. Имамо средстава да завршимо грађевински пројекат, а када га будемо имали у рукама, за почетак, могла би да почне градња „Ранкове куће“.
На крају, присутнима се обратио и наш познати глумац Иван Бекјарев, који је позвао људе да оду у Ново Милошево и помогну „Фондацији Жеравица“, а онда и прочитао део из Ранкове књиге.