Репрезентација Србије, играчи рођени 1996. године и млађи, није успела да се пласира у завршницу Европског првенства које се одржава у главном граду Финске Хелсинкију. Изабраници селектора Александра Бућана поражени су од селекције Италије у мечу осмине финала који је обиловао узбуђењима и великим преокретима. Наш млади тим пропустио је велику прилику да се пласира међу осам најбољих на шампионату, јер је у оба полувремена имао двоцифрену предност (29:16, 48:36), коју на жалост није успео да сачува. Кобна је била последња четвртина у којој је ривал успео да надоканди заостатак и дође до тријумфа: Србија – Италија 65:70  (17:14, 19:16, 17:13, 12:25).

Чврсто и агресивно, напето и нервозно, обе екипе почеле су можда и најважнији меч на шампионату у Хелсинкију. Нешто боље су се снашли Италијани који су повели најпре са 4:7, а у седмом минуту са 8:13. Србија је до жељене игре дошла захваљујући Данилу Остојићу и Стефану Пену, а преокрет је у последњим секундама прве четвртине комплетирао Вања Маринковић – 17:14. На старту другог периода разиграо се, за одбрану ривала, незадрживи Василије Вучетић, тако да је серија нашег тима била после тројке Пена била још фуриознија – 29:16 (14. минут). Италијански тим је убрзо успео да се консолидује, заигра ангажованије и серијом 12:2 (31:28) казни опуштање наших репрезентативаца. Финиш првог полувремена ипак је припао изабраницима селектора Бућана, који су преко капитена Стефана Лазаревића и борбеног Илије Ђоковића после 20 минута сусрета имали шест поена предности – 36:30.

Италијански састав се приближио у 22. минуту на 36:34, али је тада на сцену поново ступио сјани Василије Вучетић, да би се после тројке Вање Маринковића и одличне акције Стефана Лазаревића Србија поново резултатски одлепила – 48:36 (25. минут). Наш млади тим у тим тренуцима није дозволио ривалу да се врати у игру, већ је снажном одбраном и контролом скока сачувао  двоцифрене предност на истеку треће деонице – 53:43. Од тог момента ривал је кренуо на све или ништа и успео да већ у 34. минуту серијом прецизних шутева да дође до изједначења – 55:55. Уследила су тројке Мусинија и Флакадорија којом су Азури први пут после прве четвртине дошли у вођство – 55:61 (35. минут). Док је Италијанима готово све полазило од руке, нервоза се увукла у редове нашег тима који правио грубе грешке на обе стране терена. Ипак, нада се родила кад је Вања Маринковић погодио нову тројку и смањио на 63:66 у 38. минуту. Резултат се није мењао до 28. секунди пре краја кад је капитен Лазаревић погодио за 65:66. Уследила је пенал завршница, а све је било решено кад је Вања Маринковић оба пута био непрецизан са линије слобдоних бацања три секунде пре краја.

Италија је дошла до победе пре свега захваљујући нашим грешкама, нарочито у фази одбране,  у последњој четвртини. Недопустиво је било да противнику дозволимо да постигне 27 поена у последњем периоду игре. Платили смо данак неуиграности кад је у питању игра у нападу. Доносили смо погрешне одлуке које нису трениране кроз припремени период. Очекује нас дуел са Француском за пласман од 9. до 16 места. Стицајем околности, тачније неповљних по нас јучерашњих резултата, нашли смо се у тежем делу костура осмине финала –  истакао је Александар Бућан, селектор младе репрезентације Србије.

СРБИЈА: Пено 8, Симић 3, Јовановић 2, Остојић 6, Р. Ђоковић, Маринковић 11, И. Ђоковић 9, Лазаревић 10, Грушановић, Радовановић, Вучетић 16, Јеремић.

ИТАЛИЈА:Мусини 15, Канди, Розето, Мастељари, Лупусор, Ла Торе 1, Морети 10, Флакадори 18, Тоте 6, Донцели 16, Северини 2, Гиариља.

У четвртак је на шампионату у Хелсинкију слободан дан. Репрезентација Србије у наставку Европског првенства играће за пласман од 9. до 16. места. Следећи меч наш млади тим игра у петак од 13:00 часова против селекције Француске.