У утакмици без резултатског значаја, репрезентација Србије, играчице до 20 година старости, доживела је пораз од селекције Шведске у оквиру трећег кола групе „Ц“ Европског првенства у Италији. Чињеница да је наш млади тим још пре овог дуела осигурао прво место у групи, обезбедио пласман у другу фазу шампионата са максимална четири бода, омогућио је селектору Игору Поленеку да смањи минутажу многим изабраницама, а Александру Црвендакић и Драгану Станковићуопште не уводи у игру. Ривал је то знао да искорити, а пре свега захваљујући бољем скоку и сјајном шуту за три поена на почетку сусрета дође у Удинама до сасвим заслужене победе: Србија У20 – Шведска У20 63:75 (11:27, 11:6, 22:20, 16:12).

Остале су наше репрезентативке затечене импресивним почетком селекције Шведске која је уводним минутима погодила првих шест шутева за три поена. Чак три пута иза линије 6,75 била је прецизна Анита Илић за убедљиво вођство ривала од 27:11 на истеку прве четвртине. До краја првог полувремена Србија је знатно подигла ниво игре у одбрани, зауставила далекометну паљбу противница, смањила број грешака и изгубљених лопти, али због проблема у нападачким акцијама заостатак после 20 минута игре и даље је био двоцифрен – 22:33.

Друго полувреме почело је серијом Швеђанки од 7:0 за рекордно вођство од 40:22 у 22. мунуту. Од тога тренутка наш млади тим заиграо је далеко боље и преко Сање Мандић и Александре Станаћев које су биле заслужне за три погођене тројке успео да битно смањи заостатак и преполови предност ривала на истеку трећег квартала – 44:53. Доста су се трудиле изабранице селектора Поленека у финалној деоници, уложиле пуно снаге и енергије, али нису успеле битније да промене ситуацију на терену и достигну предност разигране скандинавске селекције – 63:75.

– Резултатски меч није имао значаја, али пораз свакако боли, јер смо дошли на шампионат да пробамо да победимо сваку екипу. Играли смо без Александре Црвендакић и Драгане Станковић, док је Кристина Топузовић провела у игри мање од осам минута. Сувишно је причати колики оне имају утицај на нашу игру. Желели смо да их сачувамо за много важније мечеве против Холандије, Пољске и Италије са којима ћемо водити битку за пласман у четвртфинале. Победа селекције Шведске је сасвим заслужена. Меч је одлучен практично у првој четвртини у којој смо примили 27 поена. Свакако да ћемо анализирати овај сусрет и извући одређене поуке које ће нам пуно значити у наставку такмичења – истакао је Игор Поленек, селектор женске У20 репрезентације Србије.

СРБИЈА У20: Ћорда 8, Црвендакић, Видаковић 5, Николић, Степановић, Топузовић 5, Станаћев, Вучковић 10, Јанковић 7, Мандић 16, Станковић, Бошковић 2.

ШВЕДСКА У20: Лингрен, Илић 18, Клајесон 15, Идерштал, Хансон 17, Модинг 2, Јохансон, Линден 2, Херслер, Јаковљевић 7, Гебремескел, Мирковић 14.

Комплетна статистика: линк >>>