Победом против селекције Литваније, репрезентација Србије, играчи до 16 година, пласирала се у другу фазу Европског првенства у Летонији. Изабраници селектора Владимира Ђокића у оквиру другог кола групе „А“ уверљиво су у Оргеу савладали одлични литвански тим који је само у уводним минутима успео да парира нашим репрезентативцима. Српски кадети су одиграли одличну утакмицу у Оргеу, све време их сјајно служио шут, што је уз велику борбеност и одличан приступ игри било више него довољно за нови убедљив тријумф: Србија У16 – Литванија У16 98:73 (36:25, 18:16, 23:15, 21:17).

Обе екипе биле су прилично расположене на старту утакмице, поготово у шуту за три поена. Бориша Симанић и Новак Мусић били су три пута прецизни иза линије 6,75 у уводним минутима, али су и Литванци узвратили истом мером преко Арнолдса Кулбока. Захваљујући доминацији у скоку ривал је повео са 13:18, али су српски кадети убрзо одговорили серијом 13:0 коју је иницирао надахнути Алекса Раданов, а одличан период игре нашег тима крунисао Александар Аранитовић тројком за вођство 32:22 у деветом минуту. Напад Србије и даље је фантастично је функционисао, веома брзом игром изабраници селектора Ђокића лако су долазили до најбољих решења што им је у 17. минуту донело 16 поена предности – 51:35. У самом финишу првог полувремена Литванци су серијом 6:0 донекле смањили заостатак, али је Мусић новом тројком сачувао двоцифрено вођство нашег тима – 54:41.

Како је завршено прво, тако је почело друго полувреме – тројком Новака Мусића. Литванци су безуспешно далекометним шутевима покушавали да ухвате прикључак што их је коштало нешто касније кад је Србија дефинитивно преломила утакмицу. У 37. минуту Бориша Симанић је повисио на недостижних 70:50. Поново је селектор Ђокић имао прилику да пружи прилику свим изабраницима што се није одразило на резултат. Напротив, Динчић, Гашић, Марјановић, Беслач, Николић и Радовић потрудили се у последњој четвртини да тријумф Србије буде што убедљивији – 98:73.

– Нема шта момци су одиграли како се само може пожелети. Имали су одличан приступ, погодили неколико тројки на самом почетку што је утицало на самопоуздање, натерало их да истрају до самог краја. Нисмо имали већих падова, а оно што посебно радује да смо у одбрани све време били на високом нивоу. Сви играчи заиста заслужују све честитке. Заиста су ме одушевили. Пласирали смо у другу фазу шампионата, идемо корак по корак према нашем циљу. Сутра нас очекује још тежа утакмица против селекције Турске. Турци су искуснији од Литванаца, делују уиграније и хомогеније, играју далеко колективније. Улог је велики, максимална четири бода која готово гарантују пласман у четвртфинале – истакао је Владимир Ђокић, селектор мушке У16 репрезентације Србије.

СРБИЈА У16: Марјановић 2, Нешић 7, Николић, Аранитовић 13, Мусић 22, Ћућовић 2, Беслаћ 4, Симанић 9, Раданов 17, Радовић 7, Динчић 11, Гашић 4.

ЛИТВАНИЈА У16: Л. Зукаускас, М. Зукаускас 8, Станкевичијус 6, Вербинскис 9, Кулбока 15, Купсас 2, Караринас 2, Седекерскис 4,
Блазаускас 1, Гадилиускас 13, Масиулис 12, Тапараускас.

Комплетна статистика: линк >>>