Репрезентација Србије стартовала је победом на Светском првенству за играчице до 19 година које је данас почело у Литванији. У оквиру првог кола групе „А“ изабранице селектора Зорана Ковачића савладале су селекцију Јужне Кореје у утакмици високог ритма у којој су оба састава била прилично расположена у нападачким акцијама. Наш тим је кључну предност стекао у трећем периоду, али је због неколико периода празног хода до самог краја морао да се бори за тријумф: Србија – Јужна Кореја 88:79 (19:20, 24:17, 23:21, 22.21).
Врло добро је репрезентација Србије почела премијерну утакмицу на шампионату, преко Кристине Топузовић, Наташе Ковачевић и Катарине Вучковић у шестом минуту стекла седам поена предности 14:7. До краја прве четвртине наш млади тим је изгубио ритам, промашио неколико отворених шутева и слободних бацања што је азијска селекција искористила да преокрене резултат – 19:20. Други период у потпуности је припао изабраницима селектора Ковачића. Наташа Ковачевић је била незаустављива у нападу, Кристина Топузовић доминирала у скок игри, а кад се разиграла Александра Црвендакић, Србија је у 17. минуту дошла до двоцифрене предности – 40:30.
Са још већом дозом енергије и самопоуздања, Србија је кренула у другом полувремену. Наш тим је знатно појачао игру у одбрани, капитен Наташа Ковачевићје и даље била нерешива енгима за селекцију Јужне Кореје, што је у 27. минуту довело до капиталних 17 поена предности – 62:45. Ипак, ривал се није предавао и са неколико контранапада и прецизних шутева успео је драстично да смањи заостатак у 35. минуту – 73:70. Одговор изабраница селектора Ковачића огледао се у серији од 12:3 коју је са две постигнуте тројке обележила Кристина Топузовић . Тиме су решене све дилме око победника меча у коме је Србија сасвим заслужено дошла до стартне победе и првих бодова на Светском првенству.
– Важност прве утакмице на шампионату учинила је своје. Играли смо нервозно и растрзано, са доста осцилација у игри. Имали смо и 18 поена предности и уместо да мирно приведемо утакмицу крају, дозволили смо атипичној и у упорној селекцији Јужне Кореје да се врати у живот. Ипак, најважније је да смо остварили победу и дошли до првих бодова. Надам се је трема дефинитивно разбијена и да ћемо у наставку турнира играти много боље – истакао је Зоран Ковачић, селектор женске У19 репрезентације Србије.
СРБИЈА: Бошњак, Црвендакић 18, Видаковић, Ковачевић 25, Степановић, Топузовић 15, Станаћев 9, Вучковић 13, Јанковић, Мандић 6, Ћирић, Бошковић 2.
ЈУЖНА КОРЕЈА: Син 2, Ли, С. Ким 9, Л. Ким 8, Ку 12, Јоу 7, М. Ким 14, Х. Ким 2, Ји Ли, Чои 4, Х. Парк 2, Су Парк 18.
Комплетна статистика: линк >>>
|
ГРУПА „А“ – РАСПОРЕД УТАКМИЦА И РЕЗУЛТАТИ
Прво коло: Бразил – Русија 66:63, Србија – Јужна Кореја 88:79 Друго коло (19. јул 2013.): Јужна Кореја – Бразил (12:30), Србија – Русија (14:45) Треће коло (20. јул 2013.): Србија – Бразил (12:30), Јужна Кореја – Русија (14:45) |