Репрезентација Србије (играчице до 16 година) освојила је златну медаљу на Европском првенству “Б” дивизије које се данас завшило у Матосињосу (Португалија)! Изабранице селектора Зорана Тира у финалном мечу, иначе дуелу јединих непоражених екипа у досадашњем току шампионата, савладале су домаћу селекцију Португалије и заслужено се нашле на највишем степенику победничког постоља. Српске кадеткиње су нешто лошије почеле, губиле 10:2 половином првог периода, али су како је меч одмицао биле све боље, колективном игром и снажном одбраном успеле да преокрену резултат и дођу до великог тријумфа. Самим пласманом у финале наш млади тим је још јуче изборио повратк у елитну дивизију европске кошарке што је био примарни циљ зацратн давно пре почетка шампионата: Португалија У16 – Србија У16 54:58 (14:8, 11:16, 12:17, 17:17).
|
Ненавикнуте на узаврелу атмосферу и велики притисак који је створило више од 3.000 навијача домаће селекције, репрезентативке Србије нису на најбољи начин почеле финалну утакмицу. Погодиле су тек један од првих осам шутева из игре, после шест минута игре биле у приличном заостатку – 2:10. Ипак, после тајм-аута селектора Тира, српске кадеткиње су брзо дошле до даха, жељеног ритма и што је можда најважније успоставиле контролу скока. Разиграле су се Јована Субашић и сјајна у ваздушним дуелима Снежана Богићевић, тако да је у 15. минуту дошло до резултатског преокрета и првог осетнијег вођства Србије – 18:14. Међутим, финиш првог полувремена припао је Португалији која је на велики одмор отишла са минималном предношћу – 25:24.
Тројке Јоване Ногић, Александре Катанић и Јоване Шубашић обележиле су треће период игре у којем је наш млади тим у два наврата имао по шест поена предност (33:27, 41:35). Међутим, неколико промашених слободних бацања, као и чести офанзивни скокови сјајних центара селекције Португалије Челси Гимараеш и Марие Костуркове били су главни разлози што наше репрезентазтивке нису успевале да се резулатски више одлепе и преломе утакмицу.
Финална деоница почела је новом тројком Јоване Ногић, на шта су се надовезале успешне акције Кристине Арсенић и Јоване Шубашић, што је Србији донело седам поена предности (48:41) у 35. минуту и најаву великог славља. Покушале су кошаркашице домаће селекције агресивном игром и шутевима из велике даљине да направе преокрет, али све што су успеле било је да тројком Маианке Умбано десет секунди пре краја смање на 56:54, после чега је Александра Катанић била смирена и прецизна са линије слободних бацања и на тај начин поставила коначан резултат – 58:54.
– Лош почетак је био сасвим разумљив, јер ове девојчице су ретко кад играле пред више од 100 гледалаца, а вечерас су се бориле за златну медаљу против селекције која је имала подршку од чак 3.000 навијача. Међутим, брзо смо се консолидовали, заиграли како умемо и већим делом сусрета имали потпуно контролу у нашим рукама. Заиста квалитетну селекцију Португалије изнендадили смо зонском одбраном у другом полувремену коју смо чували управо за овај дуел. Такође, успешено смо спречили сарадњу њихових центара и бековске линије што је био кључ успеха. Ипак, важније од свега је да смо изборили повратак у елитну дивизију, што ме чини веома срећним и због чега дугујем велику захвалност свим играчицама и комплетном Стручном штабу, јер смо два месеца напорно радили и сасвим заслужено стигли до зацртаног циља – истакао је Зоран Тир , селектор женске У16 репрезентације Србије.
ПОРТУГАЛИЈА У16: Умабано 8, Бернадеко 5, Брандао, Селархерио 3, Роло, Гонсалвес 2, Де Алмеида, Нето, Костоуркова 22, Жордао, Гимараеш 14, Матеус.
СРБИЈА У16: Зец 2, Катанић 8, Подунавац, Шубашић 14, Јововић, Арсенић 5, Богићевић 15, Ногић 12, Зељковић, Вучковић, Михаиловић, Стојиљковић 2.
Комплетна статистика: линк >>>