У просторијама «Куће кошарке», нови председник КСС Небојша Човић и потпредседници Ана Јоковић, Ненад Крстић, Филип Сунтурлић и Дарко Јовичић одржали су у среду 2. октобра 2024. конференцију за медије.

Први се бројним представници медија обратио председник Човић, који их је поздравио:

– Добар дан, драго ми је да сте дошли у великом броју и да вас интересује нешто што је најтрофејније и што је највећи бренд у овој земљи, а то је кошарка. Нећу много да дужим, Скупштина је била јуче. Видели сте план и програм који смо дали и који је једногласно усвојен, као што је једногласно усвојено и ново руководство КСС. Од 33 делегата на Скупштини је било присутно 30 делегата. Нису били присутни Жељко Васиљевић који је службено у Монголији, Србољуб Филиповић и Милош Бохињац који су се уредно јавили да су спречени због здравствених разлога. Од 30 делегата гласало је 29, један делегат а то је Дарко Јовичић, није предао листић што је и нормално, јер није гласао сам за себе. Од 29 делегата, 28 је гласало за, ни један делегат није гласао против, добили смо један празан листић што се вероватно зове уздржан. Ангажоваћемо се на плану и програму. Руководство пре нас је радило колико је могло и знало, наравно доћи ће и одређене промене, а први приоритет је да дођемо до селектора мушке репрезентације, да обавимо разговор са селекторком женске репрезентације… Али, не мислим да су само сениорске репрезентације важне. Оне јесу кључне, фундаменталне, али морамо да радимо и на осталим репрезентацијама у мушкој и женској конкуренцији. Пред нама је нови олимпијски циклус, први прозор је у новембру, када играмо две утакмице са Данцима, па идемо даље… То су квалификације за Европско првенство, па ЕП 2025, 2026. су значајне квалификације за Светско првенство, 2027. је СП, 2028. године Олимпијске игре. Биће одређених промена у правилницима и Статуту КСС, анализа броја запослених и плата запослених, које су за велики посао који треба да се обави скромне. Биће промена и у Регистрационом правилнику, једна од промена ће бити укидање кошаркашког држављанства, јер свако ко је држављанин Србије има иста права као сваки други. Није логично да дечаци и девојчице из региона који имају наше држављанство, у клубовима добијају статус странаца. У томе ћемо пратити ФИБА норме – објаснио је председник КСС, и наставио: – Господа потпредседници ће држати своје секторе и кренути да раде, максимално треба да се поштује организациона пирамида КСС, да свако држи свој ресор и у том ресору одговара за све те послове, а сви заједно ћемо поставити добре међуљудске односе, који су нам потребни.

Човић је истакао и да су клубови база.

– Оно што бих вас молио да будете добронамерни. Није забрањено ниједно питање, на свако питање ћете добити одговор, али неки пут за тај приступ и енергију који има неку злочестост нема потребе. Сви смо ту у интересу кошарке Србије, а што се тиче клупских интереса, они остају у клубовима. Мада, наша база су клубови и тако ћемо се поставити. Већ следеће недеље ћемо у посету регионима, а биће и прва седница Управног одбора.

Затим је говорила потпредседница за женску кошарку Ана Јоковић.

– Што се тиче женске кошарке, квалификациони прозор је пред нама. Играмо са Португалом, па гостујемо Украјини у Риги. Клупска женска кошарка је на јако ниском нивоу, то ће бити један од циљева у плану и програму. Савез ће помоћи клубовима, а у наредном периоду се надам да ће тај сегмент да се поправи. Неће бити репрезентације ако нема јаких клубова. У 20 селекција је имала кикс ове године, није ништа страшно, али су јуниорке узеле бронзану медаљу и пласирале се на У19 Светско првенство. Не заборавите да смо ми једна мала земља, да смо били шести на Олимпијским играма. Пре тога до 2016. године нисмо играли на ОИ, само смо једно СП пропустили… Моја жеља је медаља са СП што фали и надам се да ћемо у четворогодишњем мандату доћи и до тога.

Следећи се присутнима обратио потпредседник за мушку кошарку Ненад Крстић.

– Добар дан свима, драго ми је да сам после две године опет овде. Хтео бих да захвалим на поверењу и очекује нас доста посла. Искрен да будем, у претходне две године нисам размишљао о повратку у нашу кошарку, али један позив је променио све, јер сам видео огромну жељу и енергију да се неке ствари унапреде. Што се тиче мушког сектора, неке ствари су већ кренуле. Има доста ствари које могу да се унапреде, очекује нас и домаћинство мушког ЕП У18 следеће године у Београду, за које треба јако добро да се припремимо. Били смо сведоци када је наша селекција освојила злато после дужег времена. Треба и систем такмичења ускладити, на томе треба радити у наредном периоду. Ја сам јако мотивисан, желим да радим и ту сам.

Нови потпредседник за финансије и маркетинг Филип Сунтурлић рекао је

– Желим да се захвалим свима, ово је важан дан за српску кошарку, да се захвалим председнику Човићу и делегатима који су нам дали шансу да визије спроведемо у дело. Као што знате, српска кошарка је бренд број један у Србији, стварали смо и стварамо резултате. Свих ових година, од како је кошаркашка лопта дошла на Калемегдан, на терене који су ту, да нас подсећају да је спорт важан, због деце, да пренесемо те вредности на наредне генерације, да се позабавимо едукацијом кадра, да буду клубови продуктивнији… Клубови који се баве млађим селекцијама, не само млађе, него и женске кошарке, да свака компанија, ко привређује, има интереса да спроведе снове у дело. Корист би била њима самима, али и држави Србији и градовима који наступају ту… Предстоји нам велики посао и рад, ту су људи који треба да пренесу све у дело. Медије молим да нам пруже подршку, да на неке грешке које направимо имају једну критику која је позитивна, а не само негативна, да нам прогледате кроз прсте некад, не због нас, него због детета које треба да дође да игра кошарку. Да сутра кошарка у Србији буде као некада када су је стварали Небојша Поповић. Раша Шапер, професор Николић, закључно са господином Човићем који предводи нас и чију визију ћемо спроводити у дело како он жели и како желе запослени у Савезу. Ми смо ту да радимо за кошарку, да остане наслеђе које је остало…

И нови потпредседник за такмичења Дарко Јовичић говорио је о изазовима који су пред новим руководством КСС.

– Желим да изразим част и задовољство што сам део овог тима. Схватио сам да ће ово бити тимска игра и јако сам срећан због тога. Пошто сам задужен за такмичења, такмичења врше клубови и мој задатак ће бити да направим добру комуникацију са клубовима и регионима, да направимо што квалитетније и регуларније такмичење. Велико ми је задовољство што ћемо успети да направимо још бољу комуникацију са КЛС. Наш највећи степен такмичења заслужује много фреквентнију сарадњу и комуникацију. Као спортском раднику, ово ми је 32. узастопна сезона у кошарци и покушаћу да дам удео својим знањем…

На питање новинара о селектору мушке сениорске репрезентације Светиславу Пешићу, председник Небојша Човић је рекао:

– Пешић има отворен позив да настави рад. Да ли хоће или неће, то је питање за њега. Причаћемо и ми са њим. Нема ту никаквог спектакла. Сваки олимпијски циклус носи са собом преиспитивање и расправу о новом стручном штабу. Карију је истекао уговор, јер је био готов олимпијски циклус. Пешић по мом мишљењу и искуству представља логично решење, али то је моје мишљење. Играчи су, верујем, искрени у свом мишљењу и исто тако размишљају, али да видимо да ли и Пешић исто тако мисли. Било би добро да се то настави. По мени постоји један изазов, имамо четири сребра, бронзу… ЕП нам је интерсантно да у том континуитету дођемо до прве златне медаље као Србија, а за то нам треба Кари. Ако Кари не остане, биће да смо ми неспособни, али ми ћемо имати са њим контакт и ако остане, и ако не остане, ми ћемо да причамо са њим…

Ана Јоковић се, на питање представника медија, осврнула на проблем женске кошарке у Србији.

– Прво да вам кажем, имамо 54 сениорска клуба, а 124 укупно. У окружењу, пођите од наших бивших република па до Мађарске, то је импозантан број. Била су два ранга доскора, а сада су три ранга сениорског такмичења. Финансије су биле проблем када је женска клупска кошарка у питању, али су зато све репрезентативне селекције ове године на историјском буџету који ће до краја године прећи милион евра. Важно је да имамо репрезентацију, били смо шести на ОИ, Ивана Раца, Јована Ногић, Ангела Дугалић уз остале искусне кошаркашице су гарант да ћемо имати континуитет… Ми смо све импровизовали ових задњих година. Имамо само два озбиљна клуба – Звезда и Мега, док се остали муче са финансијама. Имамо пуно тренера који су отишли у Кину. Трудићемо се да те тренере вратимо назад, приоритет ће бити женска клупска кошарка. Мислим да је ово прави тренутак да на челу са Небојшом Човићем побољшамо финансијски аспект…

На исту тему, председник Човић је рекао:

– Кад сtе последњи пут гледали женску кошарку на телевизији. Био је Тајфун – Шентјур… Било је то на нашој телевизији, мало је смешно, а треба да гледамо нашу женску кошарку. Ви гледате за мушке клубове буџете 15, 16 милиона, а не може за женску лигу да се издвоји 500.000 – 600.000 евра, што је брука и срамота. Говори се о једнакости полова, морамо да се укључимо, да се подржи тај ресор са Аном. Некада медаља, а освојено их је за прошла два мандата 26, а за време Ђиласовог мандата 22… Свеукупно 54 медаље. Има ту медаља и у 3×3. Оне некада покрију нерад и лоше односе. Да ли је вама то јасно или није, мени је драго да је кошаркашком свету јасно. Ово треба да буде кућа кошарке, а не алкохола, дувана и аброва. У јавност ће изаћи како се будемо договорили. Приоритети су нам јасни, репрезентација на свим нивоима и узрастима. Међународна агенда, инфраструктура, требају нам тренажни центри, не само у Београду, него у Србији. Није Београд само Србија, него да обиђемо нашу земљу, треба да видимо ту проблематику, како можемо да помогнемо и шта су њихови предлози, да се не сведе на кукање. Да видимо шта је ту реално, а шта није да се спроведе. Кошарка доноси трофеје овој земљи. Неки други спортови у које смо заљубљени, мислим на фудбал, он је као религија. И кад су паре у питању…

Следеће питање било је АБА или домаћа лига?

– Ја јесам за јаку домаћу лигу, али морамо да видимо где та лига води. Ми морамо да нађемо начин и пут како идемо у Европу. Постоје два пута, један је овај преко АБА лиге, он вас кошта 1.000.000 евра, можда следеће  године буде 2.000.000 евра. Нема ту посебних приступа и правила. Други пут је преко ФИБА, трећи фактор не знамо какав је однос ЕКА – ФИБА, какав ће договор бити. Постоји подела на две навијачке групе, ви процените да ли су они интереси кошарке у Србији или интереси. Наше није да навијамо за једну и другу групу. Уз консултације са клубовима и кошаркашким светом треба да дођемо до најбољих решења, не могу да подржим АБА 2 лигу, ако српски клубови не могу да иду у АБА, не могу ни да подржим ни АБА. Неки ће рећи да је лицемерно јер сам се ја залагао за АБА лигу. Јесам, али тада су били други услови. 2000. године је било неко друго стање. Онда када смо реформисали АБА ј.т.д. лигу, када смо се ослободили шест лица која су имала 20 одсто удела, а 80 одсто одлука су доносили. Пуно тога се променило, АБА лига више нигде не води. Видећемо где ће тај пут водити, није он близу, али је неминован. Има пуно људи који хоће да се додворе оној или овој страни, то није интерес. Ја нисам чуо планове за наредни циклус из Олимпијског комитета, а он је почео… Ми ћемо се максимално трудити и радити транспарентно. Драгоцено нам је свако мишљење, предлог. Гледамо то сваки дан, не само у кошарци. Из тога нема бенефита…

О даљим плановима…

– Програм је направљен да би се испунио. Ја нисам од оних који попуштају пред програмом. Мислим да ће бити јако пуно проблема, јер постоје проблематичне навике. Кад год се налазимо пред кршењем регуларности биће нетолерисано. У сваком смислу, јер се, нажалост, у спорт увукла корупција. То је једна ствар на коју ће бити нулта толеранција. Морамо да зауставимо вређање. Вређате државу која вам даје паре. Ово није политички, ми имамо једну државу амо и овакав бренд мора да буде заштићен. Ви као медији сте ту јако важни. Изгубљен је култ репрезентације не тек тако, него јер се праве афере, а не нормалне вести. Биће нам потребно да радимо пуно на тим стварима, али наше је да гледамо искључиво интерес српске кошарке. Потребно је пуно залагање на пословима који нас чекају. Ми ћемо се потрудити да сачувамо и очувамо резултате. Неће бити лако, већ за ЕП су велика очекивања. Идемо корак по корак кроз програм, у том четворогодишњем циклусу…

О одласку младих играча у иностранство, потпредседник за мушку кошарку Ненад Крстић је рекао…

– Пре свега, ту су и амерички колеџи, који су кренули да плаћају играче и то не мало. Добијају играчи од 18-19 година доста озбиљне уговоре и то је бољка која удара не само нас, него целу европску кошарку. Мислим да ти тренажни центри и струка, боља комуникација са клубовима, могу да помогну… Био сам последње две године председник КК Слога и знам сву проблематику коју клубови имају у унутрашњости Србије и финансије су један од тих проблема. Ту деца нису толики проблем, као родитељи. Када имају тако неке понуде да деца оду за добре паре, јако је тешко у овом тренутку такмичити се са тиме. Ако ми направимо добар заокрет у организацији и ако успоставимо бољу комуникацију, постоји шанса да задржимо ту децу. Трудио сам се да имамо раширену мрежу скаута по дијаспори и то је део на који треба да се обрати још више пажње, да се они врате у наше клубове, да буду на располагању Савезу и репрезентацији.

О начину како да се задрже млади играчи, председник Човић је додао:

– Ви можете да задржите играча условима, а то нису само паре. Сви они воле да живе и раде у својој средини, али ако нема ту услова… То значи да треба да се повећају улагања, јер смо ми кошарка. Друга ствар је да заштитимо наше клубове од овог одласка у НЦАА, што ће бити јако тешко. Трећа ствар, кад деца иду из своје средине у Београд, то је да клубови добију адекватно обештећење, да у том делу заштитимо младе и перспективне играче јер се мешају клубови и школе кошарке. Регистрациони правилник ће да се мења и морамо да организујемо кампове КСС за нашу децу, наше кампове за надарену децу у Европи, Америци, а за то су потребна средства. Ми морамо да имамо комплетну базу, а та база је наша база. Има пуно мера, али ништа не може да се уради преко ноћи. Биће потребно пуно рада и пуно судара. Да ли је нормално да дете које има наше држављанство буде страни играч, а друго да Американац коме дамо држављанство буде домаћи играч. Неће бити лако, али од кукања нема ништа. Мора да се ради… – закључио је Човић.

Фото галерију погледајте овде

https://disk.yandex.com/d/W4MZamHpS05I6Q