Млада репрезентација Србије није успела да се пласирала у финале Европског првенства у Словенији за играче до 20 година. Изабраници селектора Александра Џикића после седам узастопних тријумфа на шампионату, поражени од селекције Литваније, тако да ће се у недељу од 18:00 часова борити за бронзану медаљу са пораженом екипом из другог полуфинала у коме се састају Шпанија – Француска. У веома изједначеном сусрету, наш тим је био у вођству до минут ипо пре краја, али се ривал боље снашао у самом финишу, имао више концентрације и среће у пенал завршници и трасирао пут у велико финале: Србија У20 – Литванија У20 68:73 (17:21, 22:16, 22:20, 16:20).

Никако у првих 20 минута репрезентација Србије није могла да дође до жељене игре на обе стране терена. Литванци су већ у првом периоду погодили четири тројке и константно били у благом вођству. Са друге стане шут није служио нашу бековску линију (за три поена 8-0), а доминација у ваздуху и чак десет офанзивних скокова нису материјализовани на прави начин. АкцијамаМарка Гујаничића и Стефана Настића Србија је у 15. минуту стигла до минималне предности (26:25), али је уследио период са доста грешака, пропуста у одбрани што је селекција Литваније знала да казни и оде на полувреме са солидним капиталом – 37:30.

Коначно погођена тројка Богдана Богдановића почетком другог полувремена као да је покренула млади српски тим. Много жешће су изабраници селектора Џикића заиграли у одбрани, разиграо се Александар Цветковић , предњачио у брзим контрама, асистирао центрима, а његова тројка донела је Србији толико жељено изједначење у финишу треће четвртине (50:50). Убрзо је наш тим прешао у минимално вођство које је чувао све до последњих 90 секунди дуела(66:65). Уследило је промашено слободно бацање Богдановића , затим изгубљена лопта у нападу, што је утакмицу увело у пенал завршницу у којој су се репрезентативци Литваније боље снашли и уз доста среће стигли до тријумфа који их води у финале и борбу за златну медаљу на шампионату.

– Недостајало је можда мало среће и концентрације у финишу утакмице . Одлучивале су нијансе. Али, играли смо против доброг тима. Генерално, сигурно је да смо желели у финале, али и полуфинале је потврда континуитета ове генерације. Трудићемо да се оправимо од овог пораза који је сигурно шокантно деловао на играче. Неће бити лако, али покушаћемо да се што боље спремимо за борбу за бронзану медаљу – истакао је Александар Џикић, селектор мушке У18 репрезентацији Србије.

СРБИЈА У20 : Цветковић 15 (3 ск, 4 ас), Ламбић 4, Миљеновић 4 (3 ск), Дангубић, Богдановић 16 (7 ск, 2 ас), Митровић 2, Гујаничић 8, Луковић, Бешовић 4 (3 ск), Дреновац, Маринковић 4, Настић 11 (9 ск).

ЛИТВАНИЈА У18: Вајтекунас 11, Пукис, Аниулис, Улановас 11 (7 ск, 6 ас), Редикас 7, Гедраитис, Москевичијус, Сабонис, Скуцас 14, Цизаускас 13, Јакцас 5, Буткевичијус 10.

Комплетна статистика: линк >>>