Јуниорска репрезентација Србија пласирала се у финале 26. турнира „Алберт Швајцер“ у Манхајму, незваничном првенству света за играче до 18. година. Бриљантном игром у већем делу меча изабраници Дејана Мијатовића савладали су у полуфиналу домаћу селекцију захваљући гранитној одбрани, скакачкој доминацији и колективној игри: Србија У18 – Немачка У18 68:58 (21:10, 15:10, 15:16, 17:22). У борби за престижни трофеј У18 репрезентација Србије играће у суботу од 16:15 часова против селекције Шпаније која је у другом полуфиналном дуелу била боља од Турске – 90:76.

Српским јуниорима било је потребно шест минута (10:10) да се адаптирају на узаврелу атмосферу и огроман притисак немачке публике. Сјајном одбраном, доминацијом у скоку, до краја прве четвртине ривалу није допуштено да поентира, кажњавана је свака њихова грешка, а расположени Никола Радичевић иницирао је серију 11:0 за прву двоцифрену предност нашег младог тима (21:10). Домаћи тим безуспешно је покушавао да пронађе права решења у нападу, али су агресивном игром успели донекле да успоре изабранике Дејана Мијатовића у другој четвртини. Ипак, до рекордне предности 36:20 српски јуниори дошли су у последњем минуту провог полувремена кад је Никола Ребић погодио две узастопне тројке.

Иако је у трећем периоду брзо погодила три тројке и постигла поена готово колико и у првом полувремену, упорна немачка селекција никако није успевала да смањи предност нашег тима на мање од 12 поена предности. Једини разлог за забринутост била је оптерећеност српских јуниора личним грешкама. Центри Никола Милутинов и Душан Ристић због тога су већи део другог полувремена провели на клупи. Немци су знали да искористе предност у рекету, успели да се у 35. минуту приближе на 55:47, али то је било све што су успели да ураде. У финишу меча распуцао се јунак победе против селекције САД, Михајло Андрић, Србија је поново стекла двоцифрену предност, мирно привела меч крају, пласирала се у финале 26. турнира „Алберт Швајцер“ у Манхајму!

– Свака част момцима били су сјајни, остварили су велику победу, пласирали се у финале овако престижног турнира од кога већи рејтинг има само Светско првенство. Положили су тежак испит. Нису подлегли притиску, атмосфери, помало домаћинском суђењу. Поново смо одиграли гранитно у одбрани, надскакали ривала, били концентрисани и дисциплиновани свих 40 минута. Пресудио је почетак меча кад смо одбили прве нападе Немаца, показали им зубе и огромну жељу за победом. Домаћа селекција је три пута на турниру успевала да надокнади заостатак од 15 поена и тријумфује на крају. Против нас нису могли да понове такав подвиг. Играчи су уморни, али ће у финалу против Шпаније дати и последњи атом снаге како би донели Србији златну медаљу – истакао је Дејан Мијатовић, тренер свих млађих селекција у КСС.

Комплетна статистика: линк >>>

СРБИЈА У18: Радичевић 22, Новак, Гудурић, Ребић 12, Чворовић 5, Кутлешић, Анђушић 2, Милутинов 4, Ристић 6, Андрић 12, Пековић, Кнежевић 5.

НЕМАЧКА У18: Тејлор 3, Акпинар 11, Локхарт, Марин, Брајант 2, Вајс 8, Јорх 11, Ципсер 11, Милер 8, Диуф 4, Шилинг, Мајер.