Јуниорска репрезентација Србије стартовала је победом на турниру у турској Коњи. Изабраници селектора Александра Бућана су у првом колу турнира после велике и неизвесне борбе савладали селекцију Француске. Имао је наш млади тим пуно успона и падова током дуела са физичким доминантним ривалом, али је до тријумфа дошао перфектном игром у последњих седам минута кад је серијом 18:6 направио велики преокрет и практично изгубљен меч претворио у победу:
Србија У18 – Француска У18 57:53 (12:19, 21:12, 4:12, 20:10).

Снажна селекција Француске боље се снашла на почетку утакмице у Коњи. „Триколори“ су искористили чак седам изгубљених лопти нашег тима, велики број промашаја и прву четвртину решили у своју корист – 12:19. Однос снага на терену почео је знатно да се мења половином друге деонице, кад су изабраници селектора Бућана почели да доминирају у скок игри, појачали интензитет игре у одбрани, што је утицало и на битно поправљање процената шута. Иза линије 6,75 погађали су Вања Маринковић, Стефан Пено и Илија Ђоковић што је Србији омогућило да после првог полувремена стекне минималну предност – 33:31.

Наставили су и истом темпу српски репрезентативци на старту треће четвртине, преко Николе Павловића и Стефана Лазаревића повели са 37:33. Међутим, у следећих шест минута нису успели да поентирају, што је ривал који је мање грешио и био далеко прецизнији, знао да искористи и серијом 10:0 преокрене резултат на истеку 30. минута – 37:43. У прилично деликатној ситуацији био је наш млади тим кад су Французи нешто касније стигли до рекордне предности – 39:47. Међутим, српски јуниори су храбро кренули у прављење преокрета. Вања Маринковић погодио је једну, Вук Караџић две узастопне тројке, док су Марко Радовановић и Данило Остојић били половично успешни са линије слободних бацања. Серијом 11:0 Србија је у 37. минуту дошло до новог вођства – 50:47. Успели су „Триколори“ да изједначе на 50:50, али су се у самом финишу боље снашли изабраници селектораБућана. Маринковић је погодио нову тројку, Пено такође био прецизан са дистанце, а тријумф је у последњој секунди потврдио Радовановић са линије слободних бацања – 57:53.

– Увек је права ствар одиграти дуел са селекцијом Француске у припремном периоду. Сјани су на свим позицијама, у моторичком и атлетском погледу готово савршени. Одиграли смо потпуно атипичну утакмицу, са пуно преокрета, непотребних грешака што је можда разумљиво за овај део припрема. Имали смо доста периода празног хода, али смо у последњој четвртини кад је било најважније погодили неколико шутева за три поена и из готово изгубљене позиције направили велики преокрет и дошли до победе – истакао је Александар Бућан, селектор јуниорске репрезентације Србије.

СРБИЈА У18: Пено 5, Симић 2, Ковачевић, Кочовић, Караџић 8, Ђоковић 6, Маринковић 11, Павловић 8, Радовановић 3, Вучетић 3, Остојић 5, Лазаревић 6.

ФРАНЦУСКА У18: Венсан, Феликс 3, Етијен 7, Сирил 7, Асан 4, Исаија, Лукас, Иван 5, Алфа 9, Ели 13, Пјер 4, Антоан 5.

Комплетна статистика: линк >>>

У другом колу јуниорског турнира у Коњи репрезентација Србије у четвртак (12:30) у другом колу игра против селекције Русије која је данас савладала Шпанију – 71:68.