Петом узастопном победом на Европском првенству за играче до 16 година које се одржава у Кијеву (Украјина) репрезентација Србија потврдила је пласман у четвртфинале шампионта са најмање другог места у групи. Изабраници селектора Вање Гуше у другом колу групе “Ф” после сјајне игре већим делом меча, лако и убедљиво су савладали селекцију Италије која је само у уводним минутима била равноправан ривал. Српски кадети су још једном приказали одличну игру у одбрани, поново били скакачки доминатни, шутирали одлично за три поена, поготово у првом полувремену, што им је омогућило да још средином меча почну да размишљају о наредном противнику на турниру: Србија – Италија 76:56 (22:10, 25:17, 16:8, 13:21).

Само у првим минутима дуела селекција Италије је успевала да успешно парира нашем младом тиму. Убрзо су Милош Глишић и Давид Миладиновић загосподарили у оба рекета, што је Србији донело прво осетније вођство у седмом минуту – 14:6. Финиш прве четвртине обележио је Слободан Јовановић који је после пет узастопних поена, постигао и тројку са више од пола терена – 22:10. У наставку меча разиграо се капитен Војислав Стојановић, што је Србији после нове тројке борбеног Вање Маринковића обезбедило капиталну предност већ после првог полувремена – 47:27.

Нису превише били ефикасни наши млади репрезентативци у трећем периоду, али су готово савршеном одбраном дозволили ривалу да постигне само осам поена, што им омогућило да на истеку 30. минута дођу до рекордног вођства – 63:35. Незнатно опуштање изабраника селектора Гуше, у последњој деоници, селекција Италије је искористила да бар донекле ублажи пораз, док су српски кадети мислима већ били на сутрашњем мечу против селекције Хрватске када ће пасти одлука ко ће бити победник групе “Ф” и са прве позиције кренути у четвртфинале.

Захваљујући заиста одличној одбрани решили смо утакмицу још у раној фази првог полувремена. Брзо смо центре селекције Италије оптеретили личним грешкама, форисирали контранападе и долазили до лаких поена. Сутра играмо против селекције Хрватске за прво место у групи, али се не оптерећујемо резултатом. Пробаћемо да будемо максимално растерећени, борбени као до сада и да покушамо да одиграмо најбоље што можемо у овом тренутку, поготово што је тешко предвидети ко би могао да нам буде ривал у четвртфиналу – истакао је Вања Гуша, селектор У16 репрезентације Србије.

СРБИЈА: Пено 6, Ћирковић, Маринковић 8, Глишић 19, Ракићевић 2, Стојановић 10, Јовановић 12, Симанић, Аничић 2, Кенић 2, Аранитовић 5, Миладиновић 10.

ИТАЛИЈА : Коста 6, Саволдели 3, Раталино 6, Пећија 6, Теста 7, Ла Торе 2, Болпин 2, Морети 6, Букарели 5, Ћезана 4, Гуаргиља 7, Катапан 2.

Треће коло (14. август):
Хрватска – Србија (15:30), Италија – Црна Гора (17:45), Украјина – Француска (20:00).